Deset věcí, které možná nevíte

#1 Zvětšená prostata je natolik běžná, že všichni muži, dožijí-li se dostatečně vysokého věku, budou mít zvětšenou prostatu.6

Nevíme přesně co způsobuje zvětšení prostaty, ale odborníci se shodují, že stárnutí a testosteron jsou hlavními vlivy na její vývoj.7Mužům, kterým byla odstraněna varlata v mladém věku se prostata nezvětšuje. Podobně pokud jsou varlata odstraněna poté, co se u muže rozvine BHP, začne se prostata zmenšovat.6

#2 Neléčená zvětšená prostata může mít vážné komplikace.

Mnoho mužů si myslí, že problémy s močením jsou součástí procesu stárnutí, a proto přijme příznaky a v souladu s nimi upraví svůj životní styl.8 Nicméně neléčené zvětšení prostaty může způsobit komplikace, které jsou nejen nepříjemné, ale i škodlivé pro lidské zdraví.

#3 Dlouhotrvající BHP může způsobit zesílení stěny močového měchýře a omezit tak kapacitu pro ukládání moči.

Jak se prostata zvětšuje, tlačí na močovou trubici a svírá ji, což způsobuje překážku pro přirozený proces močení. Aby překonala tuto překážku, tak se svalová stěna močového měchýře stále silněji stahuje ve snaze vytlačit moč. Tyto silné kontrakce zapříčiní zesílení stěny močového měchýře, dutina močového měchýře se zmenší a tak se zmenší i kapacita pro uchování moči. Postupem času tak močový měchýř uchovává menší a menší množství moči, což vede k potřebě močit častěji. Tím jak se obstrukce močové trubice zhoršuje, kontrakce již nemohou zcela vyprázdnit močový měchýř a nastává retence moči.7

#4 Reziduální neboli zbytková moč v močovém měchýři se může stát infekční a /nebo vést k tvorbě bolestivých močových kamenů.7

Mikroorganismy se dobře rozmnožují a způsobují infekci ve stojaté moči.11 Kameny močového měchýře se mohou objevit, když je moč v měchýři koncentrovaná a látky v ní obsažené krystalizují. Příznaky se objeví, když kámen dráždí sliznici močového měchýře nebo brání průtoku moči z močového měchýře a mohou zahrnovat2,5-11:

 • Bolesti a tlak v břiše
 • Neobvyklé zbarvení moči nebo tmavě zbarvenou moč
 • Krev v moči
 • Potíže s močením
 • Častou potřebu močit
 • Neschopnost močit nebo jen v určitých pozicích
 • Přerušení proudu moči
 • Bolesti nebo nepříjemné pocity v penisu
 • Infekci močových cest
 • Bolestivé močení
 • Horečku
 • Inkontinenci

#5 Zvětšená prostata není rakovina a nezvyšuje riziko pro rakovinu prostaty5

Jedná se sice o dvě různá onemocnění, ale mohou se vyskytnout společně. Proto je důležité, aby lékař provedl důkladné vyšetření ke stanovení přesné diagnózy.

#6 Neléčené zvětšení prostaty může vést k poškození ledvin.

Zvýšený tlak na ledviny od přetěžovaného močového měchýře může poškodit ledviny, stejně jako infekce, která se do nich může rozšířit z močového měchýře.7

#7 Neléčená BHP může vést k akutní retenci moči.

Při akutní retenci moči se nelze vymočit vůbec a to ani pokud máte plný močový měchýř. To je velmi nebezpečný stav, vyžadující okamžitý lékařský zásah.7

#8 Zvětšená prostata může způsobit závažnou infekci močových cest.

Závažná infekce močových cest je spojena s horečkou a zimnicí a vyžaduje lékařskou péči.9

#9 Neléčené zvětšení prostaty může vést k výskytu krve v moči, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Krev v moči, nazývaná hematurie, je způsobena roztáhnutím cévek na povrchu prostaty. Krev je okem viditelná a její výskyt by neměl být nikdy podceňován.6

#10 Neléčené zvětšení prostaty může vést ke chronickému selhání ledvin.

Pokud moč nemůže odtékat, dostává se zpět do ledviny (ledvin) a způsobuje otoky. Pokud blokáda způsobuje návrat moči do obou ledvin, může to vést k vysokému krevnímu tlaku a ledvinovému selhání.10

ODKAZY:
1. McNaughton-Collins M, Barry MJ. Managing patients with lower urinary tract symptoms suggestive of benign prostatic hyperplasia. Am J Med. 2005;118:1331-1339.
2. Benign enlargement of prostate. ADAM Health Illustrated Encyclopedia. http://www.healthline.com/adamcontent/enlarged-prostate. Accessed Oct. 21, 2010.
3. Barry M, Roehrborn C. Management of benign prostatic hyperplasia. Annu Rev Med.1997;48:177-189.
4. Leliefeld H, Stoevelaar H, McDonnell J. Sexual function before and after various treatments for symptomatic benign prostatic hyperplasia. BJU International. 2002; 89:208-213.
5. Prostate enlargement: benign prostatic hyperplasia. National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. National Institute of Health. http://kidney.niddk.nih.gov/kudiseases/pubs/prostateenlargement/. Accessed Oct. 27, 2010.
6.Enlarged prostate. US National Library of Medicine, National Institute of Health. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000381.htm. Accessed Sept. 27, 2010.
7. Carter HB. Prostate Disorders: The Johns Hopkins White Papers. Baltimore, MD: Johns Hopkins Medicine; 2010:1-24.
8. Lee AJ, Russell EBAW, Garraway WM, Prescott RJ. Three-year follow-up of a community-based cohort of men with untreated benign prostatic hyperplasia. Eur Urol. 1996;30:11-17.
9. Urinary tract infections. US National Library of Medicine, National Institute of Health. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000521.htm. Accessed Oct. 27, 2010.
10. Aging changes in the male reproductive system: MedlinePlus Medical Encyclopedia. National Institutes of Health. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/004017.htm. Accessed Nov 22, 2011.
11. Beers MH, Jones TV, Berkwits M, et al, eds. The Merck Manual of Health & Aging. Whitehouse Station, NJ: Merck Research Laboratories; 2004: 854.