Den operace

O postupu rozhoduje vždy lékař. Zpravidla to probíhá tak, že se ráno dostavíte na pracoviště, ve kterém budete operováni. Mějte na paměti, že různí pacienti mohou vyžadovat rozdílný léčebný režim. Toto je obecný popis standardního postupu a toho, co můžete očekávat:

  1. Před operací vám může lékař podat léky na zklidnění. Můžete také dostat léky proti infekci.
  2. Můžete být požádán, abyste se vymočil.
  3. Budete převezen na operační sál a lehnete si na záda na operačním stole. Během výkonu budete uspán, tj. v celkové anestezii. Některá pracoviště mohou provádět výkon ve spinální (částečné) anestezii, případně v jiném typu anestezie.
  4. Jakmile jste ve spánku nebo máte znecitlivělou dolní polovinu těla, lékař vám zavede přes močovou trubici cystoskop.
  5. Operatér zavede laserové vlákno cystoskopem k prostatě.
  6. Lékař postupně odpaří tkáň zvětšené prostaty, dokud není zúžení odstraněno.
  7. Na konci operace může lékař zavést dočasnou cévku, která odvádí moč z močového měchýře.

Po terapii zeleným laserem GreenLight™ budete pociťovat pravděpodobně okamžité zlepšení průtoku a příznaků, krátkodobě ale také mírnou naléhavost močit a mírnou bolest při močení. Krev se v moči vyskytuje méně často, ale retrográdní nebo zmenšený objem ejakulátu je běžný. Ošetřující lékař rozhodne, zda budete mít po krátkou dobu zavedenu cévku.2

ODKAZY:

1. Malek RS, Kuntzman RS, Barrett DM. High-power potassium-titanyl-phosphate laser vaporization prostatectomy. J Urol. 2000;163:1730-1733.
2. Eure G, Gonzalez R, Alivizatos G, Malloy T, Sandhu J. Creating a new standard of care for BPH: a standardized approach to photoselective vaporization of the prostate using GreenLight HPS™ Laser Therapy. Urology Times. 2009;(suppl):2-11.
3. Malek R, Nahen K. Photoselective vaporization of the prostate: KTP laser therapy of obstructive benign prostatic hyperplasia. AUA Update Series, Lesson 20. 2004;23:154-159.