Po operaci

Byla-li vám po výkonu zavedena cévka do močového měchýře, bude obvykle odstraněna do 24 hodin. Pacienti s oslabenou funkcí močového měchýře a ti, kteří vyžadují dlouhodobou katetrizaci v důsledku těžkých močových příznaků ji mohou mít o něco déle.

  • Zhruba jeden týden po operaci můžete mít trochu nepříjemné pocity, jako mírné pálení při močení nebo malé množství krve v moči. Podle stavu vašeho močového měchýře, můžete chodit častěji močit nebo mít nutkání na močení. Toto se postupem času upraví, močový měchýř se potřebuje postupně přizpůsobit odstraněnému zúžení močové trubice v místě prostaty.
  • Můžete dostat antibiotika, které zabrání infekci. V případě nepříjemných pocitů se předepisují nesteroidní protizánětlivé léky.
  • Obvykle se můžete vrátit k běžné činnosti za 2 až 3 dny po zákroku.
  • Neměl byste být sexuálně aktivní po dobu 2 týdnů od výkonu. 2
  • Činnostem, které by mohly způsobit přítomnosti krve v moči, jako je těžká fyzická námaha a sport (včetně zvedání těžkých břemen, jízdy na kole a běhu na běžícím pásu) a práce s vibrujícími zařízeními (např. sezení na zahradním traktoru nebo sněžné fréze), se vyhněte alespoň 2 týdny po zákroku. 3
  • Mírná přítomnost krve v moči se může vyskytnou prvních dvou týdnech po zákroku. V takovém případě lze předepsat protizánětlivé léky. 3

ODKAZY:

1. Malek RS, Kuntzman RS, Barrett DM. High-power potassium-titanyl-phosphate laser vaporization prostatectomy. J Urol. 2000;163:1730-1733.
2. Eure G, Gonzalez R, Alivizatos G, Malloy T, Sandhu J. Creating a new standard of care for BPH: a standardized approach to photoselective vaporization of the prostate using GreenLight HPS™ Laser Therapy. Urology Times. 2009;(suppl):2-11.
3. Malek R, Nahen K. Photoselective vaporization of the prostate: KTP laser therapy of obstructive benign prostatic hyperplasia. AUA Update Series, Lesson 20. 2004;23:154-159.